לוגו עו״ד יוסף אוזנה
Search
Close this search box.

ליצירת קשר חייגו

077-2308761

מה זה פריסת מס שבח?

פריסת מס שבח

הבחירה למכור את הנכס שלכם יכולה להיות החלטה מצוינת שתניב רווח נאה. זה נכון בוודאי במקרים בהם ערך הנכס זינק כלפי מעלה, ובהשוואה למחיר ששילמתם במעמד הקנייה סביר להניח שתהנו מעודף גדול למדי. לצד השמחה הגדולה, חשוב מאוד לזכור כי בין שאר המיסים שתצטרכו לשלם ייקבע גם מס שבח. מה זה אומר בדיוק, ומה המשמעות של פריסת מס שבח? בואו נעשה סדר.

לפני הכל – מה זה בכלל מס שבח?

כדי שנוכל לדבר על פריסת מס שבח, חשוב לנו להבין במה בכלל מדובר. אז כאמור, במעמד המכירה סביר להניח שיימצא הפרש בין מחיר הקנייה למחיר המכירה שלכם. מרווח זה ניתן לנכות הוצאות שונות, לרבות הוצאות שיפוץ או ליווי משפטי, ועל היתרה תצטרכו לשלם מס שבח.

נדגיש כי לא בכל עסקה תידרשו בהכרח לשלם מס שבח (יש מקרים יוצאי דופן כמו דירה שהתקבלה בירושה, ועוד), אבל במקרים בהם מס זה קיים, הוא עומד על שיעור של 25% מהרווח שהתקבל בעסקה. הבשורה הטובה היא שניתן לבצע פריסה של תשלום מס שבח על פני ארבע שנים.

למי זה יכול להיות רלוונטי?

על פי חוק מיסוי מקרקעין, פריסת מס שבח יכולה להיות רלוונטית במקרים שבהם ההכנסה השנתית נמוכה, או כאשר קיימות נקודות זיכוי רבות ואף כאשר מוכר הנכס עבר את גיל 60. בנוסף כדאי לעצור ולהדגיש כי למרות שמס שבח מחייב כל אזרח ישראלי בעת מכירת הנכס, בפועל ייתכנו מקרים בהם יינתן פטור חלקי ואף מלא על תשלום המס, ותמיד שווה להתייעץ עם עורך דין מקרקעין ולראות מה האפשרויות שלכם.

פריסת מס שבח – עד ארבע שנים

את השבח הריאלי יכול בעל הנכס לפרסום על פני תקופה של עד ארבע שנים, או על פני התקופה בה היה הנכס בבעלותו. התקופה הקצרה בין השתיים היא המכריעה, כאשר ניתן לקבוע האם הפריסה אכן תתבצע על פני התקופה כולה, והאם נכון לפרוס את המס בכלל.

למעשה, במקרים מסוימים ייתכן כי פריסת מס שבח איננה בהכרח הצעד הנכון. למשל, במקרים בהם ההכנסות היו בלתי יציבות ואף בחלק מן הזמן לא הייתה הכנסה כלל, ייתכן כי עדיף להימנע מפריסת מס השבח.

פריסת מס שבח – כך עושים את זה

באופן כללי, הגשת בקשה לפריסת מס שבח מתבצעת דרך עורך הדין שלכם. הוא זה שיגיש את הטופס באופן מקוון, בצמוד לטופס 7003. אם תעדיפו לעשות את זה לבד אתם בהחלט יכולים, ולצורך כך תתבקשו להגיע למשרד מיסוי מקרקעין להגשת הבקשה באופן ממוחשב במקום.

לאחר הגשת כל הטפסים ומילוי כל הפרטים, הבקשה שלכם תעבור לטיפול ולאישור של פקידי השומה. זאת בניגוד לשנים עברו, אז היה זה מנהל מיסוי מקרקעין שאישר בקשות מהסוג הזה. 

חיסכון בזמן ובעלויות

על אף שניתן לבקש פריסת מס שבח באופן עצמאי לחלוטין, מומלץ להיעזר בכל זאת באנשי מקצוע שיחסכו לכם לא מעט זמן, כאבי ראש וכמובן גם כסף. עם הידע והניסיון שלו, יכול עורך הדין לערוך את כל הטפסים המתאימים ולוודא כי הבקשה מתאימה במדויק לצרכים האישיים שלכם.

נכתב בשיתוף עם אתר קליבר, בו ניתן למצוא עורכי דין בפריסה ארצית.

מאמרים מומלצים
לקבלת ייעוץ משפטי חייגו
077-2308761
או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת:

בואו נדבר

מלאו את הטופס ואחזור אליכם בהקדם.