לוגו עו״ד יוסף אוזנה
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

ליצירת קשר חייגו

077-2308761

מה לבדוק לפני קניית דירה להשקעה?

מה לבדוק לפני קניית דירה להשקעה

אחרי לא מעט חיפושים, מצאתם את הנכס האידיאלי. המיקום נהדר, השכנים נאים בעיניכם והמחיר בהחלט עונה על הדרישות שלכם. לכאורה העסקה הזו מושלמת, ואולי גם נדמה לכם שאם לא תחתמו בהקדם על החוזה תפספסו הזדמנות פז. יכול להיות שאתם צודקים, אבל לפני שאתם ממהרים לחתום יש כמה דברים שכדאי לבדוק. כך תוכלו להתקדם בראש שקט, בלי ליפול לאף מלכודת.

1 – מי הבעלים האמיתיים של הנכס?

זהו הנושא הבסיסי ביותר, והדבר הראשון שאתם פשוט חייבים לבדוק. לפני שאתם חותמים על הסכם ואפילו על מסמך פשוט שנועד להבטיח את העסקה, חשוב לוודא כי האדם שניצב מולכם אכן רשאי למכור את הנכס. במילים אחרות, האם הדירה רשומה על שמו של האדם שמציג את עצמו כבעליו החוקיים של הנכס? 

בדיקה מהסוג הזה מתבצעת בטאבו, כאשר נוסח טאבו למעשה מספק מידע חשוב גם על הסטטוס של הדירה. כך ניתן לזהות את הנכס עצמו, את הגודל כפי שהוא רשום בטאבו ואת מעמדו של המוכר. בנוסף תקבלו מידע על כל הגבלה אפשרית, לרבות עיקולים או שעבודים על הנכס. דרך אגב, נדגיש שכדאי לבחון לעומק פרט נוסף, לכאורה זניח וחסר חשיבות: הסטטוס המשפחתי של המוכר. כך תוכלו לדעת האם ישנו בעל זכויות נוסף על הנכס, או האם המוכר הוא בעל הזכות הבלעדית.

כמובן שעל מנת לעשות את הבדיקה בצורה מעמיקה, מומלץ לפנות אל עורך דין מקרקעין מומלץ שיוכל לעזור לכם לוודא מי עומד מאחורי הנכס.

2 – מה הם פרטי הנכס?

לפני שתעשו כל צעד נוסף, מומלץ לבקש את מסמכי הרישום בלשכת רישום המקרקעין. זוהי נקודה משמעותית מאוד, משום שהתשריט שתקבלו יעניק לכם מידע קריטי לגבי המיקום המדויק של הדירה וכל מה שנכלל בה, לרבות חניה או מחסן. יתרה מכך, גם כאשר תגשו אל הבנק כדי לקבל משכנתא, סביר כי תתבקשו להציג בפני השמאי את התשריט. זאת כדי לזהות את הנכס ולוודא התאמה מלאה בין הדירה הקיימת לבין התשריט.

3 – האם יש חריגות או זכויות בנייה?

אם יש משהו שיכול להשפיע על העסקה כולה, אלה ללא ספק חריגות הבנייה. חריגות אלה כוללות, למשל, הרחבה של הנכס ללא היתר מתאים, וגם סגירת מחסן או מרפסת ללא אישור. אם אלה קיימים בנכס, סביר להניח שתתקלו בשורה של הפתעות לאורך המסלול, מתשלום קנסות, דרך צווי הריסה ועד למיסים והיטלים שיהפכו את העסקה ליקרה במיוחד.

הבשורה הטובה היא שאת חריגות הבנייה ניתן לזהות מראש. בחלק מהמקרים תהיה הערת אזהרה בנסח הטאבו, וניתן לקבל את המידע דרך פניה ישירה לוועדה המתאימה ברשות המקומית. כך תוכלו להשוות את המצב הקיים וההיתרים שניתנו – מול הנכס במצבו הנוכחי. בהזדמנות זו תוכלו לקבל מידע גם באשר לזכויות על הנכס, תוכניות שונות וייעודים מותרים, כדי שתוכלו לתכנן את הצעדים הבאים שלכם בהתאם.

4 – האם העסקה נכונה לכם?

החיפוש אחר הנכס האידיאלי בהחלט אינו פשוט, וסביר להניח שבדרך אליו ביקרתם בשלל דירות למכירה, וגם נחלתם אכזבות. עם זאת, גם כאשר הדירה נראית נהדר, המחיר אטרקטיבי והבדיקות העלו שאפשר לעשות עוד צעד קדימה לעבר החתימה, כדאי לבחון לעומק את פרטי החוזה. 

עורך הדין שלכם, זה שיסייע לכם בביצוע כל הבדיקות המקדימות ובבחינת כדאיות העסקה, הוא גם זה שיבחן את ההסכם לפרטי פרטים. כך תוכלו לוודא שהעסקה אכן עונה על הדרישות שלכם, וכן שהחוזה כולל את כל ההגנות הדרושות לכם. 

עסקה בראש שקט

רכישת נכס להשקעה היא ללא ספק הזדמנות נהדרת, אבל לפני שאתם חותמים על אחת העסקאות היקרות ביותר בחייכם, כדאי שתעשו זאת בעיניים פקוחות. הכירו לעומק את פרטי הנכס, ודאו כי יש לכם את כל הפרטים, ושימו לב לאותיות הקטנות ביותר. כך תוכלו לחתום בנחת, וליהנות מההשקעה שלכם הרבה יותר.

לייעוץ ראשוני ממשרד עורך דין מקרקעין YlawEstate, צרו קשר ונשמח לעזור.

מאמרים מומלצים
לקבלת ייעוץ משפטי חייגו
077-2308761
או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת:

בואו נדבר

מלאו את הטופס ואחזור אליכם בהקדם.